kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 51. Konkurs Lipnickich Palm

51. Konkurs Lipnickich Palm

Dodano: 03.04.2009 14:00  51. Konkurs Lipnickich Palm

5. kwietnia na lipnickim rynku już po raz 51 odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej.

Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy. Organizatorzy spodziewają się w tym dniu na lipnickim rynku ponad 15 000 turystów i pielgrzymów.Będą oni mieli, co podziwiać – na rynku, wokół figury św. Szymona a także przy drzewach rosnących w rynku mieszkańcy rozstawią swoje słynne na cała Polskę palmy. Inauguracja, czyli mierzenie i stawianie palm rozpocznie się już o godz. 8.00. Uroczyste otwarcie konkursu i poświęcenie palm odbędzie się o 10.00.
Poświęcenia palm na lipnickim rynku dokona ks. Prałat Adam Kokoszka, który będzie również przewodził uroczystej Mszy Św. w kościele Św. Andrzeja.

Smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami na stałe weszły już do lipnickiej tradycji, a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie. W 2008 padł tutaj absolutny rekord wysokości palmy - 33.39 m. Twórcą tej palmy był Zbigniew Urbański – mieszkaniec Lipnicy Murowanej.

Konkursowi będzie towarzyszył bogaty program artystyczny prezentujący najważniejsze skarby ziemi lipnickiej.

Na scenie zaprezentują się m.in. szkolne chóry i zespoły artystyczne, orkiestry dęte z Lipnicy Dolnej oraz Rajbrotu, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej.

Po mszy św. o godzinie 12.30 na scenie zostanie wykonana recytacja „Tryptyku Rzymskiego” w wykonaniu znanego aktora - Andrzeja Ferenca. Towarzyszył mu będzie Chłopięcy Chór Katedralny "Pueri Cantores Tarnovienses". O godzinie 13.45 nastąpi rozstrzygnięcie 51. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Na uczestników konkursu czekają nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Po raz kolejny środki na nagrody przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Starostwo Powiatowe
w Bochni.

To jednak nie wszystko, co w międzyczasie będzie działo się w Lipnicy. Od wczesnych godzin porannych na lipnickim rynku będzie trwał kiermasz rękodzieła artystycznego, a na godz. 14.30 zaplanowano koncert na pozytywie szkatulnym, który odbędzie się w kościele Św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pobliżu tzw. Starej Plebanii (droga
w kierunku na Muchówkę) będą odbywały się warsztaty ginących rzemiosł, gdzie zaprezentuje się m.in. kowal, garncarz, bednarz i wielu innych rzemieślników.

Dodatkowo w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej turyści będą mogli zobaczyć m.in. wystawę fotografii dokumentująca ponad pięćdziesięcioletnią historię Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, obejrzeć archiwalne materiały filmowe związane z Niedzielą Palmową w Lipnicy Murowanej – materiały Polskiej Kroniki Filmowej
z 1958 roku oraz 1973 roku, materiały Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza, materiałów filmowych w dyspozycji Urzędu Gminy, prezentacja filmu „Zakątki Europy”. W sali będzie można zobaczyć również wystawę pokonkursową „Szlak Architektury Drewnianej w fotografii” oraz obrazy Mirosława Polka – „Stara Lipnica” i prace Mirosława Krzyszkowskiego – „Lipnica Murowana”.

Turyści będą mogli zwiedzać zabytki lipnickie do późnych godzin popołudniowych.

Atrakcji w tym wyjątkowym dniu w Lipnicy Murowanej nie zabraknie – dlatego już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.