kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 40. rocznica podpisania porozumień gdańskich

40. rocznica podpisania porozumień gdańskich

Dodano: 03.09.2020 09:00 40. rocznica podpisania porozumień gdańskich
31 sierpnia, w 40. rocznicę podpisania porozumień gdańskich, które kończyły bezprecedensową w skali kraju falę strajków, zakończoną powstaniem NSZZ „Solidarność”, odbyły się w Bochni uroczystości rocznicowe.

Rozpoczęły się od mszy św. W Bazylice św. Mikołaja, koncelebrowanej przez wszystkich proboszczów bocheńskich parafii. Homilię wygłosił ks. Jan Nowakowski z parafii św. Pawła Apostoła, który jako jedyny spośród bocheńskich księży pamiętał wydarzenia z 1980 r. na terenie miasta.

Następnie uczestnicy wydarzeń przeszli na zewnątrz Bazyliki, gdzie została odsłonięta okolicznościowa tablica, ufundowana przez społeczeństwo miasta, poświęcona pamięci bocheńskich hutników, górników i przedstawiciele innych zawodów, którzy utworzyli bocheńską „Solidarność”. W trakcie uroczystości zostały przypomniane fakty, związane z powstaniem „Solidarności” na terenie miasta oraz zapowiedziano promocję książki „Dekada Wolności”, opowiadającej o historii „Solidarności” w Bochni w latach 1980-1990, przygotowanej specjalnie na jubileusz 40-lecia Związku.
W uroczystościach ze strony Powiatu Bocheńskiego uczestniczyli: wicestarosta Ryszard Drożdżak i członek Zarządu Powiatu Marek Rudnik.