kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 25 lecie samorządności u Prezydenta RP

25 lecie samorządności u Prezydenta RP

Dodano: 01.06.2015 13:00 fot. Kancelaria Prezydenta RP, autor: Eliza Radzikowska-Białobrzewska
- Nie ma wolności bez samorządności, nie ma samorządności bez dbania o nią, bez wzmacniania jej pozycji, bez wzmacniania siły wewnętrznej – mówił Bronisław Komorowski podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

 

Spotkanie odbyło się 27 maja br. w Pałacu Prezydenckim. Bronisław Komorowski podziękował samorządowcom za współpracę z Kancelarią Prezydenta na rzecz małych ojczyzn, ale też tej wielkiej, o której śpiewamy, że nie zginie. - Ona nie zginie między innymi dzięki Polsce samorządnej, dzięki samorządowcom - podkreślił. Prezydent wyraził też przekonanie, że Polska samorządna będzie miała wystarczająco dużo źródeł siły wewnętrznej i wsparcia zewnętrznego, aby zdobyć się na dalsze ruchy wzmacniające samorząd. Powiedział też, że samorząd, by móc funkcjonować prawidłowo, musi wrócić do daleko idącej samodzielności, do możliwości rzeczywistego decydowania o tym, jak najlepiej rozwiązywać sprawy obywateli.

Bronisław Komorowski życzył również samorządowcom, aby świadomie dążyli do zbudowania frontu na rzecz pogłębienia samorządności rozumianej jako zwiększenie roli obywateli. Przypomniał, że w Sejmie od 2013 r. znajduje się złożony przez niego projekt dotyczący m.in. tej kwestii.

Prezydent podkreślił, że sama wolność bez większej swobody decydowania o tym, jak wydajemy pieniądze oraz skąd te pieniądze uzyskujemy, pozostaje tylko i wyłącznie pobożnym życzeniem. Przyznał, że planował złożyć w Sejmie projekt zmian w przepisach podatkowych zakładający, że samorządy miałyby zagwarantowany konkretny udział w PIT. Zaznaczył jednak, że po wyborach prezydenckich zdecydował, że nie będzie kierował dalszych inicjatyw ustawodawczych do Sejmu.

- Ta ustawa jest przygotowana w Kancelarii Prezydenta. Chciałbym ją tylko rekomendować zarówno samorządowcom, jak i chciałbym rekomendować to rozwiązanie, dające rzeczywistą silę wolności, wszystkim środowiskom politycznym w imię potrzeby wzmacniania fundamentów wolności i fundamentu rozwoju, źródła siły w Polsce jakim jest i będzie samorząd – powiedział Bronisław Komorowski.

W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele Powiatu bocheńskiego.

 

inf pras./kkh