kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 11 listopada w Zespole Szkół w Łapanowie

11 listopada w Zespole Szkół w Łapanowie

Dodano: 12.11.2012 08:00 11 listopada w Zespole Szkół w Łapanowie
Pamięć jest wielką siłą, jest istotą więzi wszystkich wspólnot, w tym także wspólnoty narodowej. Dlatego wiedza o przeszłości – historia i kultywowanie tradycji jest ważne dla trwania narodu.

11 listopada młodzież Zespołu Szkół im. Jana Pawła II  w Łapanowie  odpowiedziała na zaproszenie Starosty Bocheńskiego pana Jacka Pająka oraz Burmistrza Miasta Bochni i wzięła udział w  obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.

Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w ofierze  Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Mikołaja oraz dalszej części obchodów, które miały miejsce  pod pomnikiem "Poległym za Wolność 1914-20".

Uczniowie klasy I  Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym i bezpieczeństwa publicznego  zaprezentowali zgromadzonym  pokaz składania flagi państwowej.

Część młodzieży uczestniczyła w gminnych obchodach Święta  11 listopada. Młodzież przygotowała akademię, podczas której wcieliła się w role bohaterów i postaci z lat 1914 – 1918. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego zatroszczyły się także o to, by uczestniczący w akademii mieszkańcy gminy mogli podziwiać oryginalne eksponaty  z czasów I wojny światowej, m.in. stroje i ekwipunek wojskowy z  tego okresu.

Na scenie pojawił się Józef Piłsudski wraz z żołnierzami Pierwszej Kompanii Kadrowej. Uczniowie ubrani w mundury wojskowe przypomnieli zebranym o motywach działań Legionistów, których celem była wolna Polska. Ze sceny padały rozkazy i komendy wojskowe, słychać było okrzyki nawołujące do podjęcia walki w imię Niepodległej.

Uliczni gazeciarze przedstawiali chronologiczny przebieg wydarzeń. Recytatorzy nawiązywali do zmieniającej się sytuacji geograficznej i politycznej Polski, dostarczając tym samym słuchaczom niebanalnej lekcji historii.

Na szczególny moment refleksji pozwoliło wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych, do wykonania których dołączyła się publiczność. Walce zawsze towarzyszyła pieśń. W duchu tej pieśni jak feniks odradzają się wciąż na nowo pokolenia.

W słowach „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" zawiera się najbardziej aktualne zadanie naszej codzienności. Historyczno - refleksyjny charakter uroczystości wywołał patriotyczne uczucia w sercach uczestników, i przypomniał zebranym  o znaczeniu dnia 11 listopada.