kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 10 strzałów ku chwale Ojczyzny

10 strzałów ku chwale Ojczyzny

Dodano: 10.11.2016 09:00 10 strzałów ku chwale Ojczyzny
Starostwo Powiatowe w Bochni Urząd Miasta Bochni i Koło Strzeleckie Grot LOK Bochnia mają zaszczyt zaprosić do udziału w III edycji otwartych zawodów strzeleckich pod nazwą „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”.

 

 

Celem zawodów jest promocja sportu strzeleckiego i walorów regionu. Zachęcamy do zabawy w gronie rodziny i przyjaciół na świeżym powietrzu, którą uświetni swoją obecnością gość specjalny kpt. Aleksander Tarnawski ps. Upłaz CC – jeden z cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej.

W ramach zawodów zorganizowana zostanie wystawa konstrukcji strzeleckich. Z każdą z nich będzie można się zapoznać i odbyć z niej strzelanie zapoznawcze.

Termin: 11 XI 2016 r. od godz. 12:00

Miejsce: strzelnica LOK Bochnia (ul. Strzelecka, wjazd na strzelnicę naprzeciwko Koła Łowieckiego „Łoś”, adres 32-700 Bochnia, ul. Strzelecka 100)

Dojazd: bezpłatne autobusy kursujące z Bochni –Pl. gen. Kazimierza Pułaskiego – i z powrotem
w godz. 12:00–16:00

 

Uczestnicy: zawody dla wszystkich bez względu na płeć i wiek (dolną granicę wieku będą wyznaczać warunki bezpieczeństwa oraz zdrowy rozsądek). Opłata startowa – pokrywająca koszty 10 sztuk pocisków do używanej broni oraz tarcz i obsługi strzelnicy.

Wpływy zostaną przekazane na cele fundacji Auxilium. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę tarczę, do której strzelał, oraz dyplom pamiątkowy, wzorowany na oryginalnym dyplomie z okresu międzywojennego.

 

Rys Historyczny:
Odznaka Strzelecka (OS) – polskie odznaczenie organizacyjne z okresu międzywojennego przyznawane przez władze Związku Strzeleckiego członkom Związku Strzeleckiego, jednostek Przysposobienia Wojskowego, klubów strzeleckich, organizacji kombatanckich oraz żołnierzom służby czynnej za osiągnięcia w strzelectwie sportowym. Projektantem odznaki był artysta malarz i grafik, por. Zygmunt Gliński. Regulamin odznaki został zatwierdzony w 1932 roku przez dyrektora PUWFiPW, płk. dypl. Władysława Kilińskiego.

Wymogi otrzymania odznaki dokładnie określono. Po zdobyciu na zawodach określonej liczby punktów otrzymywano odznakę na okres roczny. Dopiero po trzykrotnym osiągnięciu wyniku wymaganego przez limit przewidziany dla danego stopnia odznaki przyznawano ją dożywotnio. Aby zdobyć odznakę wyższej klasy należało wcześniej zdobyć odznakę niższej klasy. Bez posiadania Odznaki Strzeleckiej niemożliwe było startowanie w Narodowych Zawodach Strzeleckich.

Najbardziej rozpowszechnionymi zawodami strzeleckimi, podczas których można było zdobyć Odznakę Strzelecką, były zawody „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”, odbywające się od 1932 roku. Polegały na tym, że każdy obywatel bez różnicy płci i wieku mógł za niewielką opłatą za amunicję strzelać i zdobyć w zależności od wyników odpowiednią klasę odznaki strzeleckiej.

Takie zawody strzeleckie zaczęły być organizowane w Polsce od 1932 roku. Wówczas Związek Strzelecki w ten sposób starał się propagować sport strzelecki pośród Polaków. W zawodach w okresie międzywojennym wzięło udział ponad 200 tys. osób. Wojna przerwała organizację zawodów. Po wojnie komuniści planowo rozbrajali Polaków.

Współcześnie do Odznaki Strzeleckiej z okresu międzywojennego nawiązuje Odznaka Strzelecka Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

kkh