kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 10 lat Powiatu Bocheńskiego - uroczysta sesja w Kopalni Soli

10 lat Powiatu Bocheńskiego - uroczysta sesja w Kopalni Soli

Dodano: 04.11.2008 15:05 10 lat Powiatu Bocheńskiego - uroczysta sesja w Kopalni Soli


Uroczystą oprawę i wyjątkowy charakter miała sesja Rady Powiatu w Bochni z okazji 10-lecia istnienia Powiatu Bocheńskiego. W jubileuszu który odbywał się w podziemiach Kopalni Soli w Bochni wzięli udział posłowie, samorządowcy z powiatu bocheńskiego i powiatów ościennych, a także  radni wszystkich kadencji. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy św. Kingi.

Zaproszenie do bocheńskiej kopalni przyjął prof. Jerzy Buzek były premier, współtwórca reformy samorządowej z roku 1998, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Profesor Buzek podczas swojego wykładu podkreślał rolę jaką spełnia powiat. Nie ma lepszego subregionu niż powiat – mówił były premier. Dodając, że jest on naturalnym subregionem wzrostu i że na poziomie powiatu, a nie województwa można lepiej koordynować różnego rodzaju działania. Drugim z honorowych gości był prof. Michał Kulesza również zaangażowany w prace na rzecz przebudowy administracji publicznej i odtworzenia samorządu terytorialnego
w Polsce. Wielokrotnie podkreślał, że tylko dobra współpraca między samorządami gminnymi i powiatowym mogą być motorem wzrostu.
Znaczenie współpracy między różnymi podmiotami podkreślał również gospodarz spotkania starosta bocheński Jacek Pająk . Zwracał uwagę na fakt, iż potrzeba mieszkańców, którzy wierzą w swoją małą ojczyznę, aby powiat i miasto mogły się rozwijać i efektywnie działać. Istotą samorządności i demokracji jest bowiem także ich zaangażowanie.

Podczas uroczystej sesji zostały wręczone honorowe wyróżnienia „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego ” . Kapituła postanowiła przyznać 5 wyróżnień dla osób lub instytucji, których zasługi dla powiatu mają wymiar ponadlokalny i ponadczasowy. Wyróżnienia otrzymali: Pani Anna Łękawa należąca do najbardziej znanych i cenionych artystów malarzy i poetów Ziemi Żegocińskiej i Powiatu Bocheńskiego, pan prof. Czesław Dźwigaj , rodowity wiśniczanin, twórca licznych pomników postaci historycznych związanych z Ziemią Bocheńską. Kolejne honorowe wyróżnienie przypadło Stowarzyszeniu Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai . Chór powstał z inicjatywy ks. Adamczyka 21 lat temu. Chór przez te wszystkie lata promował Powiat Bocheński poprzez kulturę muzyczną i śpiew liturgiczny nie tylko w Polsce, ale także za granicą zdobywając liczne prestiżowe nagrody. Kolejną nagrodę otrzymał Cech Rzemiosł Różnych w uznaniu zasług wniesionych w rozwój przedsiębiorczości na Ziemi Bocheńskiej oraz Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia będąca jedną z największych atrakcji powiatu bocheńskiego za aktywną działalność promocyjną oraz wysoki poziom usług, który przekłada się na coraz większe zainteresowanie wśród turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych.  Nominacji do honorowego wyróżnienia było 20. Kandydatów do nagrody mogły składać osoby prawne, jednostki organizacyjne, instytucje, stowarzyszenia i organizacje społeczno-polityczne.
Na zakończenie radnym wszystkich kadencji zostały wręczone również okolicznościowe medale w uznaniu zasług włożonych w rozwój naszej „Małej Ojczyzny”

 

Zobacz galerię zdjęć