kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 10 lat partnerstwa - współpraca to niekończący się dialog

10 lat partnerstwa - współpraca to niekończący się dialog

Dodano: 05.07.2011 10:00 10 lat partnerstwa - współpraca to niekończący się dialog
Splecione dłonie w krysztale stały się symbolem 10-lecia współpracy partnerskiej Powiatu Bocheńskiego i Saarlouis. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w minioną sobotę w sali konferencyjnej starostwa. W obchodach uczestniczyła delegacja z Powiatu Saarlouis, przedstawiciele samorządu powiatowego na czele ze starostą Jackiem Pająkiem, członkowie stowarzyszenia oraz liczne grono przyjaciół i współpracowników. Były podziękowania i kwiaty, był urodzinowy tort i przemówienia, a co najważniejsze deklaracje dalszej współpracy.

 

To partnerstwo ma ogromne znaczenie dla zrozumienia naszych kultur i stylów życia. Spotkania mieszkańców naszych miast, różnych grup społecznych, nawiązujące się osobiste przyjaźnie, szczególnie między młodymi ludźmi, stanowią podstawę dla rozwoju naszych stosunków, dziękuję za wszystkie wspólne działania - mówił  starosta , wręczając Pani Monice Bachmann staroście Saarlouis kryształ symbolu partnerstwa.  Wartym zaznaczenia jest fakt, iż podczas obchodów zarówno starosta bocheński jak i Saarlouis podkreślali zgodnie, że chcą nadal chcą podtrzymywać ducha współpracy  tworząc  Europę bez granic.


O latach tworzenia dobrego klimatu współpracy i poczuciu wspólnoty  mówił  także Horst Ziegler , prezes Stowarzyszenia  Saarlouis – Bochnia, który przedstawił prelekcję dotycząca roli partnerstwa.  Sobotnie obchody uświetnił także występ  kwartetu smyczkowego oraz  młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego, która   przedstawiła dwujęzyczny program artystyczny. Specjalnie na tą okazję Stowarzyszenie  Bochnia- Saarlouis przygotowało także wystawę fotografii  " opowiadającą" o  minionych dziesięciu latach współpracy.

Przypomnijmy : porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. starosta bocheński i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów.

Podpisana umowa przewiduje ścisłą współpracę obu powiatów w zakresie:
- wymiany kulturalnej
- współpracy młodzieży szkolnej, organizacji młodzieżowych i społecznych
- wzajemnej pomocy w promocji i rozwoju obu powiatów.

 

 

kkh